Zabawy węchowe dla psa – czyli jak dobrze spędzić czas z czworonogiem

Zastanawiasz się, jak bawić się z psem? Możliwości są niemal nieograniczone, a więc wszystko zależy od indywidualnych upodobań właściciela oraz zwierzaka. Warto jest postawić na rozwijające aktywności, które będą stanowić nie tylko bawić, ale również uczyć oraz stymulować zmysły. Trzeba wspomnieć, że jest to skuteczny sposób, aby pomiędzy człowiekiem, a czworonogiem narodziła się wyjątkowo silna więź. Każdego dnia dobrze jest poświęcić pupilowi minimum kilkanaście minut! Interesują Cię ciekawe zabawy węchowe dla psa? Koniecznie zapoznaj się z dalszą częścią wpisu.

 

Czym jest instynkt łowiecki?

Zabawy węchowe z psem zaspokajają jego instynkt łowiecki. Szczególnie ważne jest poszukiwanie oraz węszenie. Zwierzak musi zebrać informacje, które doprowadzą go do upragnionego celu. Brak zaspokojenia wspomnianych potrzeb może doprowadzić nawet do depresji! Z tego względu każdy odpowiedzialny właściciel powinien zadbać o różnorodność aktywności i zabaw.

Brak zabaw węchowych może doprowadzić do pogorszenia ogólnego samopoczucia czworonoga. Warto wiedzieć, że nierzadko skutkuje to problemami behawioralnymi. Pies może być smutny, rozdrażniony, a nawet zaniepokojony. Nie można nie wspomnieć również o kłopotach z agresją, które bywają dość trudne w opanowaniu. Na szczęście w warunkach domowych również można pobudzać psi nos do pracy! Warto dodać, że poniżej opisane zabawy sprawdzą się w każdym wieku. Szczeniaki początkowo mogą nie rozumieć poleceń, jednak nie warto odpuszczać zbyt wcześnie i być konsekwentnym.

Zabawy węchowe z psem w domu

jak zrobić zabawki węchowe dla psa

Dni spędzane w domu wcale nie muszą być nudne i monotonne. Wolny czas warto poświęcić na treningu – dobrze jest dowiedzieć się, jak wytresować psa. Proste i przyjemne zabawy węchowe stanowią ciekawe urozmaicenie. Nie trzeba inwestować w profesjonalne akcesoria, co pozwala uniknąć nadprogramowych kosztów. Trzeba dodać, że w sieci znajdują się różnorodne filmy z instrukcjami, które lepiej tłumaczą wykonywanie poszczególnych zabaw.

1. Trzy kubeczki

W przypadku tej zabawy wystarczy jedynie posiadać trzy kubki oraz ulubiony przysmak psa. Należy schować go pod jednym z nich – oczywiście robimy to w taki sposób, aby zwierzak tego nie widział. Możemy również „przetasować” kolejność kubków. Pies powinien wskazać naczynie, pod którym znajduje się smakołyk. Jeśli jego nas znajduje się przy pustym kubku, to podnosimy go do góry, a następnie ponownie opuszczamy na podłogę. W ten sposób można pokazać pupilowi, że nie ma tam żadnych łakoci.

Opisywana zabawa może nie sprawdzić się w przypadku bardzo łakomych zwierząt, które posiadają nadmiar energii. Na początku należy uspokoić psa, a dopiero potem przystąpić do aktywności. Nie należy oczekiwać, że już na początku zrozumie on wszystkie zasady. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować prostszej wersji – ukrywamy przysmak w zamkniętej dłoni, a następnie obie ręce wyciągamy przed siebie. Jeśli czworonóg podejmie trafną decyzję, to wręczamy mu ukrywaną nagrodę. Nie można zapomnieć o pochwale!

2. Miska z przysmakiem

Tym razem będziemy potrzebować sporej miski – należy dopasować ją do wielkości psa. Naczynie powinno swobodnie zmieścić pysk czworonoga. Umieszczamy w nim kolorowe kule, a następnie wrzucamy ulubiony przysmak. Zadaniem czworonoga jest jego odnalezienie. Ważne jest to, aby zwierzak nie tracił zainteresowania smakołykiem. Nie powinien zajmować się on wyciąganiem oraz gryzieniem kulek. Takiego problemu nie będą mieć właściciele czworonożnych łakomczuchów.

3. Mata węchowa

W sklepach zoologicznych znajdują się profesjonale maty węchowe, które umożliwiają komfortową zabawę z pupilem. Wystarczy jedynie ukryć przysmaki we wskazane miejsca, co nie jest trudnym zadaniem. Oczywiście warto jest wybrać przekąski o intensywnym zapachu, tak aby czworonóg nie miał problemu z ich odnalezieniem. Wbrew pozorom omawiana mata nie musi kosztować majątku. Jest to inwestycja na długi czas, ponieważ sprawdzi się ona zarówno w wieku szczeniącym, jak i dorosłym.

4. Foremki na babeczki

Niezbędne będzie kilkanaście foremek na babeczki oraz gumowe kulki. Można wykonać je samodzielnie np. z papieru. Pod kilkoma z nich ukrywamy ulubiony smakołyk zwierzaka. Jego zadaniem jest nie tylko odnalezienie odpowiednich foremek, ale również uniesienie kulki. Wiadomym jest, że początkowo może on nie rozumieć zasad opisywanej aktywności, a więc warto mu kilka razy zademonstrować. Zwierze powinno mieć świadomość, że wysiłek mu się opłaca.

5. Szukanie zabawki

Dobrze posiadać zabawkę, do której można włożyć przysmak. Wyprowadzamy psa z pomieszczenia, a następnie dajemy mu powąchać ukrywaną rzecz. Wpuszczamy go do pokoju dopiero wtedy, gdy uda nam się znaleźć dla niej kryjówkę. Na początku nie należy chować jej zbyt głęboko, ponieważ niedoświadczony zwierzak może szybko się zniechęcić. Wraz z upływem czasu można podnosić poprzeczkę. Niektóre rasy posiadają silniej rozwinięty instynkt łowiecki (np. psy myśliwskie), a więc można wymagać od nich więcej.

Zabawy węchowe dla psa na spacerze

zabawy węchowe z psem

Na zewnątrz również można stymulować psi węch do pracy! Plusem jest fakt, że większość psów lubi spędzać czas na świeżym powietrzu. Ma to szczególne znaczenie dla właścicieli leniwych zwierzaków, które najchętniej spędzałyby cały dzień na kanapie.

1. Zabawa w chowanego

Na spacerze muszą znajdować się minimum dwie osoby. Jedna zatrzymuje zwierzaka, natomiast druga oddala się i szuka kryjówki. Zadaniem psa jest jej odnalezienie – nic nie stoi na przeszkodzie, aby w nagrodę wręczyć mu ulubiony przysmak. Istotne jest, by pies nie widział, gdzie udał się właściciel. W innym przypadku po prostu za nim pobiegnie, co nie ma nic wspólnego z tropieniem.

2. Tropienie

Chowamy przysmak psa w trawie – początkowo odległość między smaczkiem, a zwierzakiem nie powinna być zbyt duża, tak aby zrozumiał on zasady aktywności. Z czasem można stopniowo ją zwiększać. Czworonogi uwielbiają tropić, jednak należy zadbać o to, aby roślinność nie była zbyt wysoka i gęsta. Taka trawa utrudnia dotarcie do nagrody, co może działać zniechęcająco.

Jak zrobić zabawki węchowe dla psa?

zabawy węchowe dla psa na spacerze

W sprzedaży można znaleźć rozmaite zabawki węchowe dla psów m.in. maty, piłeczki, czy też gryzaki. Nie każdy jednak może pozwolić sobie na dodatkowe koszty. W takiej sytuacji najlepiej jest wykonać je samodzielnie. Nie jest to tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy jedynie wykazać się odrobiną kreatywności i wykorzystać przedmioty, które zwykle mamy w domu. Oczywiście nie mogą one stanowić zagrożenia dla pupila – bezpieczeństwo powinno znajdować się na pierwszym miejscu.

Jak zrobić kulę węchową dla psa? Otóż kulę węchową DIY, w której znajdują się smakołyki można wykonać z kilku kartek papieru. Dzięki temu nie będzie ona rozpadać się w rękach. Kolejną zabawkę węchową DIY można wykonać z rolki po ręczniku kuchennym. Wystarczy zrobić w niej niewielkie otwory, wsypać do środka karmę, a także zagiąć tubę po obu stronach. Dzięki temu przysmaki nie wysypią się. Pies powinien turlać rolkę, tak aby ziarenka wysypały się na podłogę. Należy uważać, aby nie próbować jej pogryźć, ani rozszarpać! Aktywność powinna odbywać się pod okiem właściciela.

5/5 - (10 głos/ów)

To może Cię zainteresować:

Ragdoll – „szmaciana lalka” czy kompan do zabawy?
Jak wytresować psa – poradnik jak wytresować szczeniaka oraz jak wytresować dorosłego psa
Uśpienie psa, czyli eutanazja – na czym polega, ile kosztuje?
Astma u psa – czyli choroby dróg oddechowych
Västgötaspets – czyli pies Gotów, szwedzki vallhund lub szwedzki szpic owczarski
Czuwacz słowacki – czyli tatrzański czuwacz
Wibrysy u kota – czyli wąsy kota
Billy – czyli francuski pies gończy o zjawiskowym wyglądzie
Anatolian, czyli owczarek anatolijski
Yorkshire terrier – czyli co powinieneś wiedzieć o Yorku?
Oceń nasz artykuł
5/5 - (10 głos/ów)
Komentarze

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *